Firma Sotax została założona w 1973 roku w Allschwil, w pobliżu Bazylei, centrum przemysłu farmaceutycznego w Szwajcarii i rozpoczęła swoją działalność jako firma inżynierska do obsługi urządzeń farmaceutycznych.

Obecnie Sotax jest wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu farmaceutycznego. Firma zajmuje się produkcją przyrządów i oprogramowania do testowania tabletek oraz innych form leków i substancji aktywnych (API).

Kierownictwo firmy koncentruje się bardzo na wysokich standardach jakości na wszystkich poziomach operacyjnych i ciągle poprawia jakość swoich systemów w celu spełnienia GMP, GAMP oraz ISO 9000-3. W 1996 firma Sotax otrzymała certyfikat ISO 9001, rozbudowany w 1999 r. do systemu jakości TickIT dla rozwoju oprogramowania, tym samym stając się pierwszym na świecie dostawcą systemów testowania uwalniania posiadającym ten znak jakości. Instrumenty Sotax spełniają wszystkie USP, EP, FDA, FIP oraz są zgodne z 21 CFR Part 11.

SOTAX stworzyła doskonałą międzynarodową reputację jako specjalista w projektowaniu i produkcji zaawansowanych urządzeń badawczych i zautomatyzowanych systemów. Współpracuje z największymi firmami farmaceutycznymi aby doskonalić swoje urządzenia i oprogramowanie.